Książki PDF za darmo

Dobre darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf – X

Wołyń. Tom 1. Wspomnienia ocalałych – Koprowski Marek A.

Wspomnienia ludzi, którzy przeszli przez piekło.

Utworzone w 1921 roku województwo wołyńskie miało stać się Ziemią Obiecaną dla osiedlających się tam Polaków. Wielu spośród nich było legionistami Józefa Piłsudskiego i bohaterami wojny polsko-bolszewickiej.
Jednak II wojna światowa wymazała ten obszar z mapy Polski. Przedtem jednak jego mieszkańcy przeszli katorgę okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz piekło ukraińskich rzezi.

Ale przecież życie na Wołyniu to nie tylko lata okupacji i bestialskie ludobójstwo, świadomie zaplanowane i przeprowadzone przez Ukraińców w 1943 roku. Zgromadzone w niniejszym tomie relacje mówią także wiele o życiu na Wołyniu przed II wojną światową, o świecie, który przestał istnieć. Dopowiadają również dalsze, powojenne losy ich bohaterów.

To unikatowe, bezpośrednie wspomnienia Polaków, którzy osoobiście doświadczyli na Wołyniu gehenny ze strony trzech wrogów. Niektórzy podjęli z nimi walkę. Niemniej jednak po wygranej ponoć wojnie musieli opuścić swoje domy i na nowo zapuścić brutalnie wyrwane korzenie w nowych granicach Polski. Z trudem znosili swój los i spadające na nich prześladowania ze strony niechętnej im władzy ludowej.

„Wszystkie zgromadzone tu relacje pieczołowicie opracował Marek A. Koprowski – pisarz, dziennikarz i reporter, niestrudzony tropiciel wciąż istniejących śladów polskości na dawnych Kresach II Rzeczpospolitej. Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.”
„Do Rzeczy”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Wołyń. Tom 1. Wspomnienia ocalałych
Autor:

Koprowski Marek A.

Wydawnictwo:

Wydawnictwo Replika

Redakcja:
Gwincińska Katarzyna
Język wydania:
polski
Język oryginału:
polski
Liczba stron:
448
Numer wydania:
I
Data premiery:
2016-07-12
Rok wydania:
2016
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
43 x 237 x 171
Okres historyczny:
Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks:
19631622

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *