PDF 24 Książki

Docer Doci Pdf – X

Upadek Cesarstwa Rzymskiego – Heather Peter

Dramatyczna historia upadku cesarstwa rzymskiego oparta na najnowszych badaniach historycznych.

Dlaczego imperium rzymskie upadło? Od czasów Zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego Edwarda Gibbona odpowiedzi na to pytanie pojawiało się wiele. W 1984 pewien niemiecki uczony obliczył, że wskazano ponad dwieście przyczyn: od impotencji spowodowanej przez systematyczne zatruwanie ołowiem do rabunkowej gospodarki leśnej, od nadmiernie rozrośniętej biurokracji do zamiłowania do zbyt gorących kąpieli, od emancypacji kobiet po podagrę. Nic dziwnego, że wielu historyków znużonych nie kończącymi się kontrowersjami przychyla się do lansowanej w ostatnich dziesięcioleciach przeciwnej teorii: upadku właściwie nie było. Rzymska Europa nie legła w gruzach, lecz uległa ewolucyjnemu przekształceniu.

Według Petera Heathera rzymski kolos w IV wieku był potężny jak dawniej i bynajmniej nie chwiał się na glinianych nogach. Co więc było przyczyną upadku? Autor, posługując się barwnym językiem, wskazuje głównych podejrzanych. Czyni to na podstawie najnowszych badań archeologicznych i wnikliwej interpretacji źródeł historycznych. Prawdziwym katalizatorem upadku cesarstwa zachodniego było jedno brzemienne w skutki wydarzenie
z 376 roku: nagłe pojawienie się nowego, budzącego grozę ludu – Hunów. To pod ich naporem barbarzyńscy sąsiedzi imperium – Goci, Wandalowie, Frankowie, Alanowie – przez następne sześćdziesiąt lat szukali schronienia na ziemiach cesarstwa. Rezultatem było powstanie w Galii, Hiszpanii, Afryce, Italii barbarzyńskich królestw – zalążka przyszłej Europy – których Rzymianie nie potrafili ich zmusić do uległości. W 476 roku ostatni cesarz Romulus Augustulus został po cichu "odesłany na emeryturę” przez germańskiego wodza Odoakera i był to koniec imperium założonego -ironia losu! – przez jego mitycznego imiennika.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Upadek Cesarstwa Rzymskiego
Autor:

Heather Peter

Tłumaczenie:
Szczepański Janusz
Wydawnictwo:

Dom Wydawniczy Rebis

Redakcja:
Chwałek Małgorzata
Język wydania:
polski
Język oryginału:
angielski
Liczba stron:
640
Numer wydania:
I
Data premiery:
2006-11-21
Rok wydania:
2006
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
234 x 159 x 45
Okres historyczny:
starożytność (do 476 n.e.)
Indeks:
69519543

Pobierz, wysyłając SMS o treści FOR.PDF pod numer 92505

Wpisz otrzymany kod :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *