Książki PDF za darmo

Dobre darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf – X

Opowieść podręcznej – Atwood Margaret

Opowieść podręcznej

Margaret Atwood

Co by się stało, gdyby nagle do władzy w mocarstwie, jakim są Stany Zjednoczone, do głosu doszli radykalni konserwatyści, dla których najwyższym dobrem jest religia i ustalony przez nich porządek świata? Taka historia nie wydarzyła się naprawdę, ale już sama myśl, że mogłaby mieć miejsce, powoduje, że serce zaczyna bić szybciej. Przeczytaj w Opowieści podręcznej Mary Atwood, jak mogłyby wyglądać zniewolenie milionów kobiet i masowe egzekucje tych, którzy mają odmienne zdanie.

Rola podręcznych w Republice Gilead

Za sprawą Opowieści podręcznej wkroczysz do świata, w którym rządzą fanatycy religijni, choć możesz mieć wątpliwości, czy kierują się oni właśnie paradygmatami religijnymi. Wszystko bowiem wskazuje na to, że wykorzystują te pochodzące z Biblii fragmenty, które odpowiadają reżimowej ideologii – pierwsze skrzypce odgrywają w niej mężczyźni. Poznaj świat Gilead – Republiki, która rządzi się swoimi prawami, a jednym z nich jest uprzedmiotowienie roli kobiet.

Komandorzy wraz ze swoimi żonami, które nie mogą mieć dzieci, biorą pod swój dach tzw. podręczne, które mają rodzić im potomków. Do zapłodnienia dochodzić ma podczas odartej z intymności ceremonii. Za krytykowanie władz Gileadu, rozmowy inne niż dotyczące pogody i zakupów czy próby ucieczki do Kanady grozi natychmiastowa śmierć lub szybki wyrok zakończony powieszeniem.

Freda – cenna, bo płodna

Główną bohaterką Opowieści podręcznej, która wprowadzi Cię w ten dziwny, pełen brutalności świat, jest Freda. To podręczna, której nie zesłano do ciężkich prac, tylko dlatego że zachowała płodność, ale uznano ją za niegodną życia w spokoju. Wyszła za mąż za rozwodnika i ma z nim córkę, którą jej odebrano. Próba ucieczki się nie powiodła. Teraz mieszka pod dachem komendanta, gdzie ma niewiele praw. Nie może czytać książek i gazet, a jej pokój został oczyszczony z wszelkich sprzętów, którymi mogłaby zrobić sobie krzywdę. Wolno jej pójść raz dziennie na targ po zakupy z „partnerką”, czyli inną przydzieloną podręczną.

Raz w miesiącu Freda oddaje się swojemu komendantowi w ramach upokarzającego aktu odbywanego – w znaczeniu dosłownym – na łonie żony mężczyzny. Bohaterka znalazła się w potrzasku. Możesz obserwować jej życie, upokorzenia, ale i przemianę wewnętrzną. Poznajesz skomplikowane prawa Gilead. Czy Freda uwolni się od prześladowców? Czy urodzi i odda swoje dziecko komendantowi? A może odzyska dawne życie? Pytania można mnożyć w nieskończoność, ale nie ulega wątpliwości, że historia opowiedziana w Opowieści podręcznej wstrząśnie Tobą do głębi!

Tytuł:
Opowieść podręcznej
Tytuł oryginalny:
The Handmaid’s Tale
Autor:

Atwood Margaret

Tłumaczenie:
Uhrynowska-Hanasz Zofia
Wydawnictwo:

Wielka Litera

Język wydania:
polski
Język oryginału:
angielski
Liczba stron:
368
Numer wydania:
II
Data premiery:
2020-02-26
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
27 x 208 x 139
Indeks:
34017593

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *