Książki PDF za darmo

Dobre darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf – X

Kamień na kamieniu (2019) – Myśliwski Wiesław

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi – jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: "Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć".

"Narrator »Kamienia na kamieniu« (…) jest dosłownie i metaforycznie rozbitkiem, cudem ocalałym z katastrofy całej cywilizacji, może jedynym, który potrafi jeszcze sporządzić jej testament. Dlatego jego pamiętnik musi zebrać w sobie całe bogactwo dawnego świata, odtworzyć jego topografii, materialne wyposażenie, świat wartości."
Zygmunt Ziątek

"Myśliwski, wypełniając wielowiekowe puste miejsce w polskiej literaturze, bierze na siebie cały ciężar odwiecznych epickich zobowiązań artystycznych (…) , nawiązuje z całą powagą do tradycji, podejmując ryzyko epickiej wzniosłości."
Henryk Bereza

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Kamień na kamieniu (2019)
Autor:

Myśliwski Wiesław

Wydawnictwo:

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Język wydania:
polski
Język oryginału:
polski
Liczba stron:
528
Numer wydania:
II
Data premiery:
2019-11-27
Rok wydania:
2019
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
212 x 150 x 40
Indeks:
33878065

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *