PDF 24 Książki

Docer Doci Pdf – X

Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty – Mallman Klaus Michael

Co stało się z członkami zbrodniczej tajnej policji Gestapo po II wojnie światowej?

Gestapo zlikwidowano w 1945 r., a jego zbrodnie zostały w pełni ujawnione przed światem. Jednak większość członków tajnej policji Hitlera przeżyła wojnę.

Jak odnaleźli się i zachowywali w okresie powojennym? Jak potraktowało ich niemieckie społeczeństwo? Jaki obraz wytworzyło? Jak podchodziły do nich instytucje prawne? Czy ich zbrodnie doczekały się rzetelnego wyjaśnienia i osądzenia?

Oto główne pytania stawiane przez autorów tej wielowątkowej książki. Piętnastu uznanych badaczy stara się na nie odpowiedzieć, opierając się na losach konkretnych członków Gestapo. Bazując na ich przykładach, autorzy wykazują pewne tendencje. Wskazują tych, którzy spokojnie funkcjonowali po wojnie w społeczeństwie, jak i tych, których więziono i po wyrokach zabito.

W części pierwszej pojawiają się, m.in. Walter Rauff, Horst Kopkow, Ludwig Hahn czy Hans Schumacher. Część druga ukazuje sytuacje powojenne, uwarunkowania społeczne i polityczne, w których znaleźli się byli gestapowcy. Największy nacisk kładzie na niemożność wyegzekwowania odpowiedzialności, zwłaszcza od ludzi często powiązanych mocno z rożnymi instytucjami powojennymi. Tu też padają konkretne nazwiska: Otto Bradfisch czy Albert Rapp.
Część trzecia dotyczy konsekwencji wchłonięcia członków Gestapo przez społeczeństwo oraz obrazów tej instytucji kreowanych w powszechnej świadomości, np. przez media.

"Książka w ciekawy sposób traktuje o złożonych procesach zachodzących w społeczeństwie niemieckim po przegranej wojnie oraz wymierzaniu sprawiedliwości indywidualnej i masowej. Pozycja obowiązkowa dla miłośników powojennej historii".
Artur Parzybut, Historyk.eu

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty
Tytuł oryginalny:
Die Gestapo nach 1945. Konflikte, Karrieren, Konstruktionen
Autor:

Mallman Klaus Michael

,

Angrick Andrej

Tłumaczenie:
Ewertowska-Klaja Iwona
Wydawnictwo:

Wydawnictwo Replika

Redakcja:
Kobel Alicja
Język wydania:
polski
Język oryginału:
niemiecki
Liczba stron:
464
Data premiery:
2018-03-27
Rok wydania:
2018
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
40 x 205 x 152
Okres historyczny:
faszyzm – II wojna
Indeks:
25287875

Pobierz, wysyłając SMS o treści FOR.PDF pod numer 92505

Wpisz otrzymany kod :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *