Książki PDF za darmo

Darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf - X

Realny świat – Sara Pennypacker

Pewnego lata dwoje dzieci odkrywa pośrodku miejskiego zgiełku zaczarowaną krainę…

Ware nie może się doczekać wakacji, kiedy będzie wreszcie mógł do woli bujać w obłokach i rozmyślać o średniowiecznych rycerzach. Niestety rodzice znowu zapisują go na znienawidzone półkolonie, gdzie może się spodziewać udręki „wartościowych interakcji” i zajęć dla „normalnych” dzieci. Jednak już pierwszego dnia półkolonii Ware poznaje Jolene, szorstką dziewczynkę, która zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła pośrodku miasta. Od tej pory Ware, zamiast chodzić na wakacyjne zajęcia w domu kultury, zaczyna realizować na zagraconej działce wizję średniowiecznego zamku.

Jolene drwi z Ware’a i uważa go za fantastę, który – w odróżnieniu od niej – nie stąpa twardo po ziemi. Nie zna realnego świata. Pomimo różnic łączy ich jedno: ogrodzony murem skrawek ziemi jest ich azylem, a gdy jego istnienie staje się zagrożone, Ware – stosując się do reguł kodeksu rycerskiego: Zawsze będziesz bronił słusznej sprawy i Będziesz zwalczał wszelką krzywdę i niesprawiedliwość – ślubuje bohatersko uratować „ich” teren.

Tylko na czym polega bohaterstwo w realnym świecie?

I co może w nim zdziałać dwoje „dziwnych” dzieciaków?

|

Jedenastoletni Ware miał spędzić miłe wakacje u babci, odpoczywając od rodziców i ich oczekiwań wobec niego oraz od rozwrzeszczanych rówieśników. Niestety, zamiast tego trafia do piekła introwertyków: na letnie półkolonie. Za nic nie chciałby rozczarować rodziców, ale przy całej swojej kreatywności nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak zniesie całe lato wymuszonej integracji z „normalnymi dziećmi”. Zrządzeniem losu tuż przy domu kultury znajduje się działka z ruinami kościoła, a na niej Jolene, dziwna dziewczynka, która ze śmieci i odpadków tworzy niesamowity ogród. Tu Ware odkryje, na czym polega bohaterstwo oraz że nie warto być „normalnym”, jeśli można być kimś lepszym.

Po sukcesie „Paxa” Sara Pennypacker zabiera nas w „Realnym świecie” do miejskiego ogrodu na ruinach. Zafascynowany średniowiecznymi zamkami Ware uczy się tu dostosowywać kodeks rycerski do współczesnych czasów. Ten wrażliwy samotnik ma trudności z nawiązywaniem relacji z innymi dziećmi, przez co czuje, że zawodzi swoich przepracowanych rodziców. A może w rzeczywistości to raczej oni zawodzą jego? Z kolei Jolene, ze swoimi wykładami na temat znaczenia śmieci w różnych okresach historii, wydaje się należeć do zupełnie innego świata. Ale oto są tu razem, tworząc piękno w ruinach, budując przyjaźń i odnajdując samych siebie.

„Realny świat” to słodko-gorzka opowieść o dzieciach zmagających się z problemami, które je przerastają. Mimo to bohaterowie nie poddają się i nie rezygnują ze swoich marzeń. Podszyty lekką ironią humor i optymizm głównego bohatera sprawiają, że książkę czyta się z uśmiechem i ze wzruszeniem. Proste, dosadne zdania poruszają i trafiają do serca. To, że książka opowiada o dzieciach, wcale nie znaczy, że jest skierowana tylko do młodych czytelników. „Realny świat” to uniwersalna historia, pokazująca, jak rodzi się sztuka i jak kształtuje się charakter. To historia o tym, że wartość można znaleźć nawet w śmieciach i ruinach, a realny świat może być zbudowany z naszych marzeń.

Agnieszka Kruk

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie