Książki PDF za darmo

Darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf - X

Olga – Bernhard Schlink

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Lektora.

Kobieta, która walczy, i mężczyzna, który marzy.
Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem.

Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.
Olga to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?

|

Melodią życia Olgi była jej miłość do Herberta i opór przeciwko niemu, jako spełnienie i rozczarowanie. Po oporze przeciwko szaleństwu Herberta ten szalony gest, na końcu cichego życia głośne uderzenie – postawiła kontrapunkt do melodii swojego życia.

Bernhard Schlink jest niemieckim pisarzem oraz profesorem prawa. Zasłynął między innymi dzięki takim powieściom, jak „Kobieta na schodach” czy „Lektor”. Szczególnie ta druga książka przyniosła mu sławę i uznanie, została bowiem obsypana wieloma nagrodami i przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. W 2009 roku doczekała się ekranizacji. „Lektor” nie tylko przedstawia historię konkretnego człowieka, ale jest także próbą zmierzenia się z historią Niemiec.

Podobnie czyni pisarz w swojej najnowszej książce pod tytułem „Olga”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Rebis. Powieść jest stosunkowo niewielkich rozmiarów (niespełna trzysta stron). Tym bardziej na uwagę zasługuje kunszt autora, który w oszczędnej formie przekazał mnóstwo treści.

Cała książka składa się z trzech części. Główną bohaterką jest oczywiście tytułowa Olga. Po śmierci rodziców małą dziewczynkę zabiera do siebie babka. Olga przenosi się ze Śląska na Pomorze. Z dnia na dzień trafia do zupełnie nowego świata. Stara się jednak szybko w nim odnaleźć. Niespodziewanie zakochuje się w Herbercie, który jest synem właściciela ziemskiego. Rodzice chłopaka krzywo patrzą na to uczucie, marzą o lepszej partii dla syna. Kim jest w ich oczach Olga – sierota bez majątku? Młodzi są jednak zdeterminowani, aby być razem.

Wszystko zmienia się, gdy Herbert wstępuje do wojska i udaje się do Afryki. Coraz bardziej identyfikuje się z niemieckim imperializmem. Hasła o wielkości i wyjątkowości Niemiec trafiają u niego na podatny grunt.

Tymczasem wybucha pierwsza wojna światowa. Świat się zmienia. Olga wychowuje pewnego chłopca, Erika. Jednak w miarę dorastania ulega on czarowi nazizmu, wstępuje do SS. Kobieta nie jest w stanie zrozumieć tej decyzji. Druga wojna światowa znów wprowadza zmiany w życiu Olgi. Po raz kolejny zmusza ją do wędrówki i szukania własnego miejsca na ziemi.

„Olga” to naprawdę świetna powieść o silnej i mądrej kobiecie. Kobiecie, która była świadkiem wielkiej historii. Od końca XIX wieku po drugą połowę wieku XX.

Jednak książka jest czymś więcej niż historią Olgi. To także historia Niemiec, ukazana z filozoficzno-moralnej perspektywy. Autor – ustami bohaterów – krytykuje swoistą niemiecką manię wielkości. Przekonanie o tym, że są narodem lepszym niż inne. O tym, że mają prawo rządzić niemal całym światem. Kolonializm, nazizm, mocarstwowość – w książce wszystkie te prądy niemieckiej polityki poddane są miażdżącej krytyce. Po lekturze „Olgi” nie zdziwię się, jeśli powtórzy ona sukces „Lektora”.

Gorąco zachęcam was do lektury tej refleksyjnej powieści. Powieści o zwykłej kobiecie – Oldze, której przyszło żyć w niezwykłych czasach.

Wojciech Sobański

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie