Książki PDF za darmo

Darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf - X

Ku szczytom. Historia gór i ich nieodpartego uroku – Svensen Henrik

Fascynująca podróż do serca gór. Opowieść o nierozerwalnej więzi między człowiekiem a naturą.

Góry odgrywały zawsze w dziejach świata niezwykle ważną rolę i budziły fascynację ludzi. Potężne masywy górskie i strome szczyty wywoływały lęk i obawę, ale dostrzegano w nich także piękno i symboliczne znaczenia. Przez wieki zmieniał się także stosunek ludzkości do gór: bywały obiektem kultu, stanowiły naturalną barierę, budziły zainteresowanie artystów i poetów, a także fascynację naukowców, podróżników i wspinaczy.

Autor opowiada w przystępny sposób nie tylko o bliskich mu od dziecka górach Norwegii, ale także o najpiękniejszych i najbardziej fascynujących masywach górskich na całym świecie. Dowiadujemy się między innymi o tym, jak istnienie gór interpretowali przez lata naukowcy oraz geolodzy i jakimi tropami próbowali dociekać przyczyn ich istnienia. W opowieść tą autor wplata również swoje osobiste zmagania związane z odkrywaniem gór, wędrowaniem na dużych wysokościach i pokonywaniem własnych słabości.

Góra stoi oto owiana białą, postrzępioną aurą tajemniczości, jakby jej wierzchołek zrodził się z samego błękitu nieba. Siły, które wyniosły ją z oceanu i ukształtowały, ulotniły się, nie pozostawiając po sobie śladu. Nie starcza nam słów, aby opisać znikanie tych sił, nie mamy też teorii na temat ich działania innych niż te, które wynikają z ciągłych i niezadowalających badań. John Ruskin (1904)

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Ku szczytom. Historia gór i ich nieodpartego uroku
Autor:

Svensen Henrik

Tłumaczenie:
Rost Małgorzata
Wydawnictwo:

Smak Słowa

Język wydania:
polski
Język oryginału:
norweski
Liczba stron:
288
Numer wydania:
I
Data premiery:
2021-04-30
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
21 x 236 x 132
Indeks:
37729301

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie