Książki PDF za darmo

Darmowe ebooki do pobrania Docer Doci Pdf - X

Brudne lata trzydzieste. Opowieść o wielkich burzach pyłowych – Egan Timothy

Pierwsi przybysze na Wielkie Równiny zobaczyli morze traw ciągnące się po horyzont. Żadnych drzew, wzniesień terenu, przecinającej prerię rzeki. Hodowcy bydła zastali tu wymarzone pastwiska dla swoich stad. Rdzenni mieszkańcy musieli ustąpić miejsca kowbojom. Potem przybyli farmerzy i zaczęła się wielka orka. Miliony akrów ogołocono z traw, by wysiać pszenicę. Na początku XX wieku wydawało się, że ziemia rodzi złoto. Jednak hossa nie trwała wiecznie. Najpierw przyszedł Wielki Kryzys, a z nim bankructwa banków i gwałtowny spadek cen pszenicy. Później rozpętało się piekło. Przez kolejne lata zamiast deszczu na domy i pola osadników spadały tony błota i piasku, który wciskał się w każdą szczelinę, niszczył uprawy, dostawał się do płuc. Wiatr wzbijał tumany pyłu z ziemi pozbawionej ochrony traw.

Szalejące w latach trzydziestych XX wieku burze piaskowe uznano za jeden z najpoważniejszych kataklizmów pogodowych, była to też najstraszliwsza w skutkach katastrofa naturalna w dziejach Ameryki, spowodowana bezmyślną działalnością człowieka.

Timothy Egan śledzi losy kilkunastu osób, ich rodzin i sąsiadów, ich zmagania, sukcesy, a potem desperacką walkę o przetrwanie. To opowieść o niezwykłej sile charakteru i wytrwałości w obliczu katastrofy – ale też ostrzeżenie, że zwracając się przeciwko naturze, w końcu zawsze się przegrywa.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł:
Brudne lata trzydzieste. Opowieść o wielkich burzach pyłowych
Seria:

Amerykańska

Autor:

Egan Timothy

Tłumaczenie:
Gądek Mariusz
Wydawnictwo:

Wydawnictwo Czarne

Język wydania:
polski
Język oryginału:
angielski
Liczba stron:
400
Numer wydania:
I
Data premiery:
2021-08-18
Rok wydania:
2021
Forma:
książka
Wymiary produktu [mm]:
213 x 36 x 136
Indeks:
39428028

Pobierz, klikając w dowolną reklamę na stronie